Кои са най-опасните вируси при котките?

Котките са животни – домашни любимци, които боледуват също като човешките същества. В наши дни има информация за множество вируси при котките, които ще разгледаме в статията ни. За нещастие заразени могат да са не само големите котки, но и малките котетата. А сега нека се прехвърлим към съществуващите вирусни инфекции и да обясним какво точно представляват те. Важно е да се има предвид, че редовната ветеринарна профилактика и ваксинации са основата за предотвратяване на много от тези вируси.
Респираторният вирус „Калицивирус“
Това е вирус, който засяга респираторният тракт на организма на котките. В резултат от вируса се появяват рани по езика, носа и устната лигавица на домашния Ви любимец. Мускулатурата и червата на котката също подлежат на вирусни атаки. Инфекцията се появява най-вече при неваксинирани котки, които се отглеждат в домашни условия или навън. Трябва да знаете, че котки, които са стресирани или имат намален имунитет, са по-податливи на зараза с този вирус. Трудното дишане, кихането, загубата на апетит и течения от носа и очите са признак за наличие на вируса. При наличие на горе споменатите симптоми се преминава към антибиотично лечение. Ако не се лекува навреме, вирусът може да доведе до сериозни усложнения, като пневмония или възпаление на белите дробове.
Котешка чума позната и като панлевкопения
Този вид котешко заболяване може да застраши живота на любимото Ви същество. При този вируса са силно засегнати стомашно-чревния тракт и ставите. Вирусът е опасен и за котки – майки, които очакват бебе. Единственият възможен начин за превенция срещу котешка чума е ваксината, която се извършва от ветеринарен лекар – специалист. Важно е да се отбележи, че тази ваксина е изключително ефективна, когато се прилага на котката в ранна възраст. Не е случайно, че споменаваме тази болест сред класацията на опасните вируси при котките, тъй като той може да бъде смъртоносен.
При лечението на панлевкопения влизат в действие антибиотици, вливане на течности и премахване на дехидратацията. Всички тези процедури се изпълняват от професионален медицински екип. Това заболяване е изключително заразно, затова е препоръчително да се изолира заразеното животно от останалите.
Левкемия при котките
Котешката левкемия е безпощадна болест, която се състои в свирепи атаки срещу имунната система на четириногите ни приятели. Постепенното отслабване, диарията, инфекции по ушите и кожата, както и треската са симптоми, които трябва да се вземат предвид. Този вирус обикновено се предава чрез контакт със слюнка, урината или кръвта на заразено животно. Ако котката Ви има такива здравословни проблеми, е нужно незабавно да се отправите към ветеринарен лекар, за да се извърши диагностика, която включва изследване на кръвта и серологичен тест. Лечението е свързано с конкретните симптоми, като се прилагат витамини и имуностимулиращи медикаменти. Левкемията може да доведе до вторични инфекции, които сериозно застрашават живота на котката.
Има ли Коронавирус при котките?
Инфекциите от типа Коронавируси съществуват при котките, но не и опасния щам COVID-19, който отне десетки хиляди човешки животи към днешна дата. И, макар че в мрежата се появяват множество спекулации относно съществуването на заболяването и при котки, то нито един експерт не е потвърдил подобно нещо поне на този етап. Котешкият коронавирус обикновено се проявява, като инфекция на стомашно-чревния тракт, която не води до сериозни усложнения при здравите котки.
В повечето случаи специалистите твърдят, че вирусното заболяване не атакува животните и в частност котките, така че не пъдете домашния си любимци, понеже няма риск той да разнесе заразата из дома ви или навън. Трябва да се има предвид, че при някои котки коронавирусът може да доведе до развитие на по-сериозни заболявания, ако имунната им система е отслабена.
Допълнителни вируси и заболявания при котките
Това беше нашият кратък списък с опасни вируси при котките. Имайте предвид, че това не са единствените заболявания, тъй като към тях могат да се прибавят по-редките случаи на котешки спин, имунодефицитни вируси и прочие проблеми. Котешкият имунодефицитен вирус (FIV) е вирус, който отслабва имунната система на котките, и ги прави уязвими към други инфекции. Той се предава главно чрез ухапвания от заразени животни, а симптомите включват загуба на тегло, инфекции и възпаления. Въпреки, че не съществува специфично лечение за този вирус, котките могат да живеят сравнително нормално с подходяща грижа.
Как да се грижим за здравето на котката си?
Това, което се изисква от Вас, е да полагате такива грижи за котката / котаракът, които бихте положили и за ваш близък и роднина. Редовната ветеринарна профилактика, включително ваксинации и проверки, е основата за поддържане на доброто здраве на котката. При наличие на някакъв здравословен проблем, не се бавете, а моментално отидете при специалист, който ще извърши съответните изследвания, и ще предприеме мерки за лечение на животното. Избягвайте контакт с болни животни, и се старайте да поддържате хигиената на мястото, на което живее котката, за да намалите риска от инфекция.
Няма съмнение, че котките, както и всички други домашни любимци, могат да бъдат подложени на сериозни вирусни инфекции, които могат да засегнат тяхното здраве. Разбирането на симптомите и своевременното действие, могат да спасят живота на вашия домашен любимец. За да осигурите здравето на котката си, е важно редовно да я водите на прегледи, да я ваксинирате и да бъдете внимателни към нейното общо състояние. Правилната грижа, внимание и консултация със специалист ще гарантират, че вашата котка ще бъде здрава и щастлива.
20 ИНТЕРЕСНИ ФАКТА ЗА КОТКИТЕ, КОИТО НЕ ЗНАЕТЕ
Pingback: Пет полезни съвета за отглеждане на кучета в домашни условия 04.05.2020