Храни: Как да се справим с неконтролируемия глад за сладки храни

Споделете тази статия с вашите приятели
()
сладки-храни

Апетита за въглехидратни храни и особено за сладки изкушения е основно предизвикателство пред всички, спазващи диета и стремящи се към здравословно хранене. Много хора вярват, че не могат да живеят без сладко и се отказват от промяната на хранителните си навици, още преди да са започнали. Обвиняват се в липса на воля, а всъщност зад глада за захарни изделия, стоят биохимични процеси, които протичат в нашето тяло. Ако успеем да ги балансираме, апетита за сладко се нормализира.

Яжте повече протеини, особено на закуска

Множество проучвания показват, че сутрешната консумация на протеини води до по-слабо желание за сладки храни по-късно през деня. И обратното – въглехидратите на закуска, често стават причина за неконтролируем глад в последствие за…още въглехидрати. Хапвайте сирене, яйца, бекон, кисело мляко и избягвайте плодове и тестени изделия.

Не допускайте прегладняване

В основата на желанието за сладко стоят нивата на кръвната захар и инсулин в организма ни. Те се влияят от много фактори, но най-вече от честотата на храненията и вида на храната, която поемаме. Пропускането на хранене може да доведе до силно желание да хапнете нещо бързо, което най-често е сладко или тестено изделие. Движението също е от решаващо значение за поддържане на стабилни нива на инсулин. Заседяването води до инсулинова резистентност, която от своя страна предизвиква апетит за въглехидрати.

Включете здравословните мазнини в менюто си

Много хора, целящи отслабване се страхуват от мазнините и ги избягват. Това обаче е напълно неоснователно. Мазнините са полезни и засищащи, намаляват желанието за въглехидрати храни и излишните похапвания между храненията. Здравословни са както животинските мазнини (краве масло, сметана, месо) така и някои растителни като зехтин, авокадо, ядки.

Поддържайте се добре хидратирани

Много често когато си мислим, че сме гладни, всъщност просто сме жадни. Дехидратацията води до дисбаланс в нивата на натрий в организма, което може да предизвиква силно желание за храна, прималяване, треперене, замайване.

Заменете любимите сладки храни със здравословни алтернативи

Не е нужно напълно да се отказвате от сладките храни, просто изберете такива без добавена захар или с минимално количество такава и ги хапвайте рядко. Опитайте например:

  • цедено кисело мляко с плодове вместо сладолед;
  • черен шоколад с поне 80% какао вместо млечен;
  • сурови бонбони от ядки и мед без добавена захар;
  • бананови палачинки;
  • сусамов тахан, натурално какао и мед, вместо течен шоколад;

Ето и една лесна видео рецепта за бананови палачинки:

видео: youtube

Увеличете физическата активност

Както вече казахме, движението и спортът са основен инструмент в борбата с инсулиновата резистентност, диабета и наднорменото тегло. Ако приемате твърде много калории, а не ги изразходвате, освен че ще напълнеете, рискувате да се сдобиете и с множество здравословни проблеми. След тренировка или дълга разходка клетките са по-чувствителни към инсулин, което означава, че въглехидратите се усвояват по-добре и кръвната захар остава стабилна, дори и да хапнете нещо сладко. Освен това редовните тренировки ви карат да изпитвате глад за питателни храни, богати на протеини и мазнини и притъпяват апетита за празни калории.

КАК ДА СЕ ХРАНИМ ЗДРАВОСЛОВНО?

Loading

Как ще оцените статията?

Кликнете на звездичката, за да оцените

Average rating / 5. Vote count:

Последвай ни и във фейсбук

Споделете тази статия с вашите приятели