Симптоми на недостиг на желязо, които не трябва да пренебрегвате

Недостигът на желязо е често срещан проблем, който може да засегне всеки. Желязото е основен минерал, който участва в много процеси в организма. Липсата му води до различни симптоми, които често остават незабелязани. В тази статия ще разгледаме основните симптоми на недостиг на желязо и защо не трябва да ги игнорирате.
Какво представлява недостигът на желязо?
Желязото е ключово за производството на хемоглобин – протеин в червените кръвни клетки, който пренася кислород в тялото. Когато нивата му са ниски, клетките не получават достатъчно кислород и това води до умора и други проблеми.
Най-честите симптоми на недостиг на желязо
1. Постоянна умора и липса на енергия
Един от първите симптоми на недостиг на желязо е усещането за постоянна умора. Ако се чувствате изтощени дори след добра почивка, възможно е нивата на желязо в организма ви да са ниски.
2. Бледа кожа
Желязото придава на кръвта червеникав цвят. При неговия недостиг кожата може да изглежда по-бледа от обикновено. Това се забелязва най-вече по лицето, устните и вътрешната част на клепачите.
3. Недостиг на въздух
Когато нивата на хемоглобин намалеят, организмът се затруднява да транспортира кислород. Това води до усещане за недостиг на въздух дори при леки физически натоварвания.
4. Световъртеж и главоболие
Липсата на желязо намалява количеството кислород, което достига до мозъка. Това може да доведе до чести световъртежи, главоболие и трудност при концентрация.
5. Сърцебиене
При недостиг на желязо сърцето работи по-усилено, за да компенсира липсата на кислород. Това може да доведе до ускорен пулс, прескачане на сърдечния ритъм или усещане за сърцебиене.
6. Суха и увредена коса и нокти
Желязото е важно за здравето на косата и ноктите. Недостигът му може да доведе до косопад, изтъняване на косата и чупливи нокти.
7. Необичайни гладове
Много хора с недостиг на желязо изпитват желание да ядат необичайни неща, като лед, глина или хартия. Това състояние се нарича пика и е знак за дефицит на минерали в организма.
8. Често настинки и слаба имунна система
Желязото играе важна роля в поддържането на силна имунна система. Недостигът му може да доведе до по-чести инфекции и забавено възстановяване.
Кои са причините за недостиг на желязо?
1. Непълноценно хранене
Ниската консумация на богати на желязо храни е една от основните причини за дефицит. Желязото се съдържа в месото, рибата, яйцата, зеленолистните зеленчуци и бобовите храни.
2. Загуба на кръв
Желязото се губи при кървене. Жените с обилна менструация са по-склонни към недостиг на желязо. Други причини могат да бъдат кръводаряване, язви или вътрешни кръвоизливи.
3. Бременност
По време на бременност нуждата от желязо се увеличава. Това е така, защото организмът трябва да снабдява с кислород както майката, така и бебето.
4. Неспособност за усвояване на желязо
Някои състояния като целиакия или проблеми със стомашно-чревния тракт могат да попречат на усвояването на желязото от храната.
Как да повишим нивата на желязо?
1. Консумирайте богати на желязо храни
- Червено месо и черен дроб
- Пилешко и риба
- Спанак, кейл и други зеленолистни
- Ядки и семена
- Бобови култури
- Пълнозърнести храни
2. Комбинирайте желязото с витамин C
Витамин C подобрява усвояването на желязото. Хапвайте повече цитрусови плодове, чушки, домати и ягоди заедно с храните, богати на желязо.
3. Избягвайте вещества, които намаляват усвояването на желязо
Кафето, чаят и млечните продукти могат да намалят способността на организма да усвоява желязото. Опитайте се да ги консумирате отделно от железните храни.
4. Приемайте добавки, ако е необходимо
При сериозен недостиг на желязо лекар може да препоръча хранителни добавки. Важно е те да се приемат според указанията, тъй като предозирането може да доведе до нежелани ефекти.
Недостигът на желязо е състояние, което не бива да се пренебрегва. Симптомите като умора, бледа кожа, недостиг на въздух и световъртеж могат да бъдат знак за този проблем. Правилното хранене и здравословните навици могат да помогнат за поддържането на добри нива на желязо. Ако забележите признаци на недостиг на желязо, консултирайте се с лекар, за да избегнете по-сериозни последици за здравето.