Деца

Как да научим детето да помага в домакинството

как-да-научим-детето
Домакинската работа несъмнено е досадна и не е чудно, че повечето деца (детето) всячески се опитват да я избегнат. Ако искате да научите детето да се включва в домакинството и да изградите у него полезни навици от най-ранна възраст, правете го умерено, търпеливо и под формата на игра.

Започнете навреме

Малките деца много се радват на всяко ново умение, което придобият. Те обичат да се чувстват значими и затова с охота ще ви помогнат да приберете прането или да подредите играчките. Заради естествената си любознателност, децата често ще искат да се включат в задачи, които виждат как извършват възрастните около тях. Ако не ги включвате в домакинските задължения още от самото начало, след това може да срещнете отпор.

Покажете на децата чрез личен пример, че всеки член на семейството има задължения у дома като ги насърчавате да си прибират играчките. Отначало им помагайте, след това оставете подреждането на детската стая само на тях. Когато децата видят, че това е нещо нормално и необходимо, те ще се научат да приемат домакинската работа, като част от ежедневието си, а не като наказание.

Давайте конкретни указания

Ако кажете „къщата е много мръсна и разхвърляна“ и очаквате всички да се втурнат да чистят и подреждат, вероятно няма да постигнете желания резултат. Конкретните указания са много важни, защото малките деца често не разбират какво точно им се иска. Затова давайте ясни и прости задачи, например: „Прибери блузата в шкафа“, „събери разпилените играчки от земята“ и т.н. Обяснявайте на детето какво точно трябва да се направи и стъпка по стъпка как да го извърши. Така то ще се чувства уверено и ще бъде по-склонно да изпълни задачата правилно. Не забравяйте да използвате позитивни думи и подкрепа, за да вдъхновите детето да се труди с ентусиазъм.

Задайте срок

Ако кажете на детето просто „почисти си стаята“, това може да означава да го направи след часове или дори утре. От друга страна, понякога колкото и да ви се иска нещо да бъде свършено на секундата, това не винаги е възможно, затова не изпадайте в крайности и дайте на детето разумна времева рамка, в която да свърши задачата. Например „преди вечеря“, „през уикенда“, „след като приключи детското филмче“ и т.н. Един добър начин е да зададете конкретен срок, и да го направите по интересен начин, като например: „Ще те подкрепя да подредиш стаята, ако го направиш до следващата песен в твоята любима детска музика.“ Това ще мотивира детето да бъде по-организирано и да свърши задачата навреме.

Не почиствайте повторно след детето

Това показва на детето ви, че работата му не е достатъчно качествена и му създава чувство за малоценност. Логично, подобни действия го демотивират и може да го откажат да участва в домакинската работа занапред. Също така детето ще свикне да си върши задълженията колкото да отбие номера, очаквайки, че после вие ще оправите след него. Важно е да не се сърдите, ако нещата не изглеждат перфектно. Вместо да поправяте след него, похвалете го за усилията и му покажете, как може да подобри нещата следващия път.

Не показвайте, че се дразните, че завивката на леглото не е изпъната идеално или че блузата не е сгъната точно както ви се иска. Оценете старанието на детето и запомнете, че с времето то ще придобие опит и сръчност и ще започне да прави нещата по-умело. Дайте му възможност да се учи чрез опит и грешка, като продължавате да го подкрепяте.

Важно е да имате реалистични очаквания, съобразени с възрастта му, все пак и да задавате задачите според уменията му. Примерно, по-малко дете може да не е в състояние да мие чинии, но може лесно да събере играчките си, или да помага за пране на дрехи. Не изисквайте повече, отколкото то е готово да направи.

Благодарете

Подкрепяйте и насърчавайте детето винаги когато се включи в домакинската работа, благодарете му за усилията. Всеки би бил по-мотивиран да свърши дадена задача когато получава подкрепа и стимул, отколкото под натиск. Показвайте му грешките деликатно и без мъмрене, а под формата на полезни съвети, които биха улеснили следващото почистване. Насърчавайте детето да се гордее със своите постижения, дори когато задачата не е изпълнена перфектно. Положителното подкрепление ще го мотивира да продължи да помага в бъдеще. Например, можете да кажете: „Много добре направи това! Може би следващия път ще се справиш още по-добре, ако опиташ този метод.“ Това ще изгражда самочувствие и желание за работа.

Мотивирайте го с малки награди

Наградите не трябва да са нещо голямо или скъпо. Те могат да бъдат малки, но значими неща, като допълнителен час за игра, похвала пред семейството или избор на вечеря. Така детето ще види, че трудът му е ценен. С времето, когато то свикне да се включва в домакинството, наградите могат да намаляват, но ще се установи стабилен навик.

Научаването на детето да помага в домакинството е процес, който изисква време, търпение и постоянство. Важно е да подхождате към него с разбиране и да осигурите подходяща подкрепа, за да не изгуби интерес. Започнете рано, дайте ясни указания и задайте постижими цели. Най-важното е да му показвате, че усилията му са ценни, като го поощрявате и благодарите. С времето, децата ще усвоят уменията за самостоятелно изпълнение на задачите и ще се чувстват горди със своя принос към домакинството.

4o mini

ДЕТСКИ ТРОТИНЕТКИ: КАКВИ СА ТЪНКОСТИТЕ ПРИ ПЪРВИТЕ УРОЦИ

Loading

Споделете тази статия с вашите приятели

2 thoughts on “Как да научим детето да помага в домакинството

Коментарите са затворени.