Актуално

Съвети при боядисване с блажна боя

съвети-при-боядисване
Задължително сте се сблъсквали с някои трудности при боядисването с блажна боя. За да избегнете някои дефекти, би трябвало да сте запознати с някои важни съвети. Важно е да не се паникьосвате, ако срещнете проблеми, тъй като повечето от тях могат да бъдат коригирани с малко внимание и усилия.

Тъмни ръждиви петна. Те се появяват, когато не особено старателно сме премахнали петната от смола и мазнина от боядисаната повърхност. Мазнините могат да попаднат на повърхността по време на боядисването, а смолата е резултат от работата с дървени повърхности или лепила. Сега трябва внимателно да подсушим повърхността, а след това да я обработим с 5-процентна солна киселина. Тази процедура ще помогне да се разтворят замърсяванията, които не могат да бъдат премахнати по друг начин.

След това покриваме с 2-3 слоя лак и разтъркваме. Внимателното нанасяне на лак е важно, защото ще създаде защитен слой, който ще предпази от нови петна. Петната от смола или мазнина можем да премахнем, като ги изчегъртаме или промием повърхността с алкална вода. Алкалната вода не само ще премахне замърсяванията, но и ще помогне на повърхността да абсорбира по-добре новата боя.

Надигане на мехури. Причината се крие в това, че сме боядисвали не добре подсушена повърхност. Механизмът на надигането на мехури е свързан с влагата, която остава в повърхността след почистване или грундиране. Ще трябва да свалим надигналата се боя, да изсушим повърхността, да я подготвим и да боядисаме наново. Трябва да се уверим, че повърхността е напълно суха преди да започнем новото боядисване, за да избегнем отново този дефект.

Разноцветни неизсъхващи петна. Може би сме боядисали стена, преди това боядисвана с постна боя, без да я почистим. Постната боя може да не позволи на новата боя да се захване добре за повърхността, което води до неравномерно засъхване и петна. Трябва да махнем боята, да измием добре повърхността, да подсушим и тогава да започнем боядисването. Възможно е също така да се наложи да използваме специализиран препарат за отстраняване на старата боя, особено ако е дебела или изсъхнала.

Дребна мрежа от пукнатини. Това е признак, че грунда под боята не е достатъчно сух. Пукнатините се образуват, когато грундиращият слой не е усвоил достатъчно добре влагата, и създава напрежение в последващия слой боя. Трябва да почистим повърхността с шкурка, да шпакловаме и тогава да боядисваме смело. Преди да започнете боядисването, уверете се, че всички пукнатини са изравнени и запълнени, за да се предотврати появата на нови.

Отлепване на горния слой. Този дефект е сигнал, че боята е нанесена върху замърсена повърхност. Замърсяванията, като прах или мазнини, могат да попречат на боята да се захване добре за повърхността, което води до отлепване. Трябва старателно да почистим, да измием със сапунена вода, после с чиста, да подсушим добре и отново да боядисаме. Не забравяйте да почистите не само видимата част от повърхността, но и тези места, които ще бъдат покрити с новата боя, за да осигурите добро прилепване.

Новата боя е като замърсена. Най-вероятно сме използвали недоброкачествен безир. Нека не забравяме, че използването на качествени продукти е от решаващо значение, за крайния резултат на всяка боядисана повърхност. Измиваме повърхността със студена, леко подкиселена вода. Най. добре е да извършим това с гъба или чиста четка. Процесът на измиване с леко подкиселена вода помага да се отстранят остатъчните вещества от стария безир, който може да попречи на новата боя да се закрепи добре. Ако това не помага, ще се наложи да боядисваме наново, след като си купим качествен безир. Нека си спомним, че качественият безир осигурява гладка и трайна повърхност за нанасяне на боята, което гарантира дълготраен резултат.

Виждат се следи от четка. Верен признак, че боята е прекалено гъста. Ако боята е твърде гъста, тя няма да се разпределя равномерно по повърхността, и ще оставя следи от четка. Почистваме повърхността с дребна шкурка и отново хващаме четката. Когато поправяте този дефект, уверете се, че боята е с правилната консистенция, преди да започнете новото нанасяне. Може да добавите малко разредител, ако боята е прекалено гъста.

Боята се стича. Има няколко причини. Първата, използвали сме прекалено рядка боя, втората – повърхността е била лошо шлайфана, третата, нанасяли сме боята с четка, която лошо боядисва не особено равната повърхност. Проблемът със стичащата се боя често се появява при нискокачествени бои или недостатъчна подготовка на повърхността. Лекарството е едно – да почистим дефектните участъци с шкурка, да минем един път с безир и отново да боядисаме. Важно е да нанасяте боята равномерно и да не преливате, за да избегнете стичанията.

Бояджийски капки. Никак не е приятно да се боядисва таван. Боята се стича по ръцете ни, а немирни капки се сипят по лицето и косата. Таванът може да е труден за боядисване поради височината и неудобството при работа с четка, но с правилните съвети може да се избегнат неприятни ситуации. За да си спестим неприятното изживяване, е добре да направим щит за четката. За целта са ни нужни един пластмасов похлупак (от някаква кутия) и от един резец. Изрязваме в центъра на капака едно X, достатъчно широко, за да прокараме дръжката на четката. Придърпваме капака чак до основата на космите. Така капките ще падат върху пластмасовиият щит.

Боядисването с блажна боя може да изглежда трудно, но с малко подготовка и внимание към детайлите, можете да избегнете много от често срещаните проблеми. Ключът е в правилната подготовка на повърхността, и използването на качествени материали. Ако следвате стъпките, посочени по-горе, и се справите с дефектите с внимание, резултатът ще бъде гладка и трайна боядисана повърхност, която ще се радва на дълъг живот.

ТАВАНСКИТЕ ЕТАЖИ КАТО ЧАСТ ОТ ВЪТРЕШНИЯ ИНТЕРИОР

Loading

Споделете тази статия с вашите приятели