ГрадинаПрирода

Рози – кои са най-често срещаните болести ?

какви-са-най-често-срещаните-болести-по-розите

Ако искате да отглеждате рози във вашата градина, то със сигурност ще трябва да си отделите доста време, за да се грижите за тези красиви цветя и да ги предпазите от различните видове болести, за които ще стане дума в тази статия. Ако се питате кои най-често срещнати болести и врагове на розите, прочетете тази публикация внимателно и вземете предвид съветите в нея. Когато се грижите за рози, трябва да сте готови да реагирате бързо, за да предотвратите развитието на болестите, които могат да застрашат тяхното здраве и красота.

Черните листни петънца

Тази болест заразява розите, които се отглеждат на открито. Симптомите на болестта са забележими и представляват черни петънца с кръгла или нестандартна форма. Последствията за розите са сериозни, тъй като листата им окапват много бързо. Розите спират растежа си, не цъфтят и се чувстват дискомфортно. Тази болест може да бъде много разрушителна, ако не се вземат навременни мерки. За да се предпазят розите от черните листни петънца трябва да се третират със специални препарати, от сорта на Фоликур, Импакт и други подобни. Препоръчително е да са допитате до специалист, преди да започнете пръскането и използването на фунгициди. Необходимо е също така редовно да премахвате повредените листа, за да предотвратите разпространението на болестта.

Болестта „Брашнеста мана“

Болестта „Брашнеста мана“ атакува цветните пъпки, клонките, листата и въобще младите части на растението. По тях се появяват брашнести налепи, които могат да се забележат с невъоръжено око. Обектите на атаката спират развитието си и по този начин розите увяхват и не продължават жизнения си живот. В случай, че тази болест се появи, трябва да се действа спешно, и да се вземат крути мерки. Един от начините да предотвратите развитието на брашнестата мана, е да осигурите добро проветрение около растенията, което намалява влажността, благоприятна за развитието на гъбата.

Консултацията със специалист е неизбежна, защото той ще ви посъветва какви видове фунгициди да използвате. Обикновено това са: Топаз, Импакт, Шавит, Топсин и други. Редовното премахване на повредените части от растението също е важно, за да не се разпространява болестта.

Болестта „Ръжда“

Това е поредната опасна болест за розите във вашата градина. Тя представлява гъба, която атакува частите на растението, които се намират над земята. Нападенията влияят отрицателно на листата, които обикновено прегарят. При положение, че по цветята се образуват светлооранжеви или светложълти петна, то това е достатъчен симптом за наличието на болестта. И тука както при останалите две болести, за които ви информирахме по-горе, спасението се намира в избора на правилните разтвори.

Растенията с ръжда трябва да се отстраняват внимателно, и да се пръскат със специализирани препарати за борба с гъбични инфекции. За целта се консултирайте с агроном, който ще ви даде точните напътствия. Необходимо е също така да се следи за наличие на ръжда през есента, когато болестта може да се разпространи по-лесно.

Кои са основните врагове на розите?

Най-големите неприятели на красивите цветя са акарите. Те нападат долната част на листата на розите, техните цветове и пъпки. Акарите обикновено не са лесно забележими, но могат да причинят сериозни щети на растенията, ако не се вземат мерки навреме. Тук пръскането с подходящ препарат срещу акари е задължително. До този момент е известно, че едни от най-добрите акарициди са: Пираника, Нимазал, Талстар и Лиросект. Разбира се, могат да се открият и десетки други препарати. Важно е да се следи за наличие на акари през горещите месеци, когато тези вредители се размножават най-бързо.

Зелената листна въшка също е враг на розите в градината ви. Тя представлява дребен зелен инсектицид, който смуча сок цветните пъпки и малките листа на растението. В резултат на атаките от зелени листни въшки, растенията губят своята жизненост, деформират се и пожълтяват. Зелените листни въшки могат да се размножават много бързо, като могат да образуват цели колонии върху растенията. Обикновено се препоръчва употребата на препарати, от сорта на Лантан и Лиросект, но е най-добре да чуете експертно мнение, за да се определи точната доза и начина на приложение. Един от начините да се предотврати заразата, е да се използват биологични средства, които не вредят на полезните насекоми в градината.

Допълнителни съвети за защита на розите

За да предпазите розите си от болести и вредители, е важно редовно да следите растенията, и да реагирате своевременно при първите симптоми. Поддържането на здравословни условия в градината, като добрата вентилация и правилното поливане, също играят ключова роля за предотвратяване на болестите. Редовното подрязване и премахване на стари и болни части, също помага да се запази растението здраво. Използването на органични торове и грижа за почвата може да подсили имунитета на розите, правейки ги по-устойчиви на болести и вредители.

Розите са изключително красиви и чувствителни растения, които изискват постоянна грижа и внимание. Проблемите с болести и вредители могат да бъдат преодолени, ако се предприемат правилните мерки навреме. Когато се справите с тези болести и врагове, розите ви ще цъфтят и ще радват окото с красотата си. Никога не пренебрегвайте първоначалните симптоми, защото навременната интервенция е ключът към успеха. Следвайки правилните съвети и консултиране с експерти, ще можете да запазите розите си здрави и красиви през всички сезони.

Това беше нашата статия посветена на болестите по розите и техните врагове. Съветът ни към читателите е да реагират при появата на първите симптоми, тъй като ситуацията може да стане необратима. Въпреки всичко при провеждане на консултация с агроном и правилно взети мерки, процесът по развитие на болестта и атаките на насекомите, може да бъде прекъснат навреме.

ПЕТ ПОЛЕЗНИ СЪВЕТА ЗА ДЕКОРИРАНЕ НА ГРАДИНАТА

Loading

Споделете тази статия с вашите приятели