Животни

20 интересни факта за котките, които не знаете

20-интересни-факта-за-котки

Обичате котките? А мислите ли, че знаете всичко за тях? Ще ви представим 20 любопитни факти за тези изумителни животни:

1. Мит е, че котките обичат мляко. Те всъщност имат непоносимост към лактоза и не бива да консумират голямо количество млечни продукти. Прясното мляко може да доведе до храносмилателни проблеми, като диария и подуване. Ако искате да поглезите котката си, по-добре ѝ предложете специално безлактозно мляко за котки.

2. 70% от живота на котката преминава в сън. Това означава, че ако една котка живее 15 години, тя е спала около 10 от тях. Този дълъг сън е от съществено значение за доброто ѝ здраве и енергия.

3. Котката може да се движи със скорост до 50 км / час. Това е приблизително същата скорост, с която тича спринтьорът Юсейн Болт. Разбира се, котките могат да поддържат тази скорост само за кратки разстояния, например когато гонят плячка или играят.

4. Котките виждат по – добре от хората в тъмното и имат по – широк ъгъл на периферно зрение. За сметка на това пък не различават цветовете като нас. Те разчитат най-вече на нюанси на синьо и жълто, но червените тонове им изглеждат, като сиво или кафеникаво.

5. Мъркането на котката успокоява и лекува. Честотата, на която мърка котката е същата като тази, при която костите и мускулите започват да се възстановяват. Мъркането има и успокояващ ефект върху човешката психика. Освен това мъркането може да понижи нивата на стрес и кръвното налягане при хората. Не случайно много хора намират присъствието на котка за терапевтично.

6. Котките общуват с нас чрез мяукане. Помежду си котките комуникират главно чрез мъркане и съскане, а когато мяукат всъщност „говорят“ на хората. Всяка котка има уникален начин на мяукане, а някои породи, като сиамските, са особено „приказливи“.

7. Котките прекарват близо 20% от живота си, в това да почистват козината си с език. Това не само ги поддържа чисти, но също така регулира телесната им температура, и помага за разпределението на естествените масла в козината.

8. Повърхността на котешкия нос има уникален отпечатък, както пръстите при човека. Това означава, че няма две котки с еднакви „носови шарки“, което е, като техния личен подпис.

9. Благодарение на мустаците си, котките се ориентират дали могат да преминат през определено тясно пространство. Те също така използват мустаците си за усещане на вибрации във въздуха, което им помага при ловуване и ориентация.

10. Сърцето на котката бие два пъти по – бързо от човешкото. Средно котешкото сърце прави между 140 и 220 удара в минута, докато човешкото е около 60-100.

11. Котката може да подскочи на височина 6 пъти по – голяма от ръста си. Това е възможно благодарение на силните ѝ задни крайници и гъвкавия гръбначен стълб.

12. Бързото и енергично махане с опашка е сигнал, че котката е ядосана. Обратно, ако опашката е изправена с леко извит връх, това означава, че котката е щастлива и доволна.

13. Котките не разпознават сладкия вкус за разлика от кучетата. Това се дължи на липсата на определени рецептори в езика им. Затова те нямат интерес към сладки храни.

14. Котката също като човека има доминираща лапичка. Повечето от женските котки боравят активно с лявата лапичка, а мъжките – с дясната. Това е установено чрез научни изследвания, в които котките е трябвало да достигнат до храна, използвайки само една лапа.

15. Котките имат засилена чувствителност към вибрации, и могат да усетят земетресение 10 минути преди хората. Те долавят нискочестотни вибрации, които са невидими за човешките сетива, благодарение на изключително острия си слух и осезание.

16. Котешкия мозък много прилича на човешкия по това, че зоните, отговарящи за емоциите са разположени на идентични места. Това е една от причините, поради които котките могат да изграждат силни връзки със своите стопани, и да проявяват привързаност.

17. Котките имат по – добър слух от нас. Те могат да чуват високочестотни звуци, които човек не може да долови. Това им помага при ловуването на малки гризачи и насекоми, които издават звуци в този диапазон.

18. Има сведения за котки, оцелели след падане на височина над 30 метра. Това се дължи на силно развитата ориентация и чувство за равновесие на котката, благодарение на които тя се приземява на четирите си лапи. Процесът, наречен „рефлекс на изправяне“, позволява на котките да се завъртят във въздуха и да се приземят безопасно.

19. Котките имат интересна способност да намират пътя към дома, наречена „пси – пътешествие“. Те са способни да изминат големи разстояния за да се върнат у дома. Според някои учени котките имат „вроден компас“ и притежават определени клетки в мозъка, които разпознават сигнали, излъчвани от магнитното поле на Земята и се ориентират по ъгъла на Слънцето. Някои учени смятат, че котките използват комбинация от обоняние, зрение и магнитни полета, за да се ориентират.

20. Котките нямат потни жлези по тялото, а само по лапите. Затова понякога можете да видите малки влажни следи от лапите им, върху повърхности в горещо време или при стресови ситуации.

Котките са удивителни създания с уникални способности и поведение. Те са не само прекрасни домашни любимци, но и животни с изключителна биология и инстинкти. Познаването на тези факти ни помага да разберем по-добре нашите пухкави приятели, и да се грижим по-добре за тях.

КОИ СА НАЙ-ОПАСНИТЕ ВИРУСИ ПРИ КОТКИТЕ?

Loading

Споделете тази статия с вашите приятели

One thought on “20 интересни факта за котките, които не знаете

Коментарите са затворени.