Зимни гуми през лятото – за и против

Много шофьори не сменят зимните гуми през пролетта и лятото, а предпочитат да ги „доизносят“ вместо да купуват летни. Макар, че старите гуми може да изглеждат много запазени и сигурни, експертите напомнят, че летните и зимните гуми са създадени да работят в различни условия – определен температурен диапазон, който значително се различава през отделните сезони. Гуми, предназначени за зимата, не са оптимални за летния сезон, тъй като различията в климатичните условия, могат да повлияят на тяхната ефективност и безопасност.
Те трябва да осигуряват качествено сцепление на пътя, като за целта при двата типа гуми се използват различни материали и технологии. Оттук идва и основната причина за съществуването на летни и зимни гуми – те са създадени да работят в определени климатични условия, и да осигуряват максимално сцепление и безопасност.
Каква е разликата между летните и зимни гуми?
При летните гуми има ясно изразени, дълбоки, водоотвеждащи канали на протектора, чиято функция е да осигуряват качествено отичане на водата и гарантират добро сцепление на пътя. Това е изключително важно за сигурността на автомобила и го предпазва от опасното явление аквапланинг, което може да доведе до тежко произшествие. Тези канали са специално проектирани за бързо изхвърляне на водата от контакта с асфалта, което е критично за предотвратяване на загуба на контрол върху автомобила при дъжд или влажност.
Летните гуми се правят от по-твърди каучукови съединения, които издържат на високи температури. Тези съединения осигуряват стабилност на гумата при горещо време, и намаляват риска от преждевременно износване. Също така, поради тяхната твърдост, летните гуми предлагат по-добро сцепление върху сухи и топли повърхности.
Зимните гуми се характеризират с по-дълбок грайфер и по-големи канали както и с по-мек каучук. Високата температура на асфалта през летния сезон може да повреди гумата и да я направи по-неустойчива при спиране и при завиване, особено при шофиране с висока скорост. Това не само, че намалява безопасността на пътя, но и води до бързо износване на гумата, което я прави неподходяща за дългосрочна употреба през лятото.
Опасно ли е карането със зимни гуми през лятото и защо?
Ефективната работа на зимните гуми е при температура до 8-10 градуса. Когато температурите започнат да се покачват и асфалта е сух, гумата става твърде мека, прегрява и може да доведе не само до дискомфорт при управление на автомобила, но и до влошаване на спирачния път, с което излагате на опасност както себе си така и всички останали на пътя. Това увеличава вероятността за инциденти, тъй като спирачният път става значително по-дълъг и шофьорът може да не успее да реагира навреме, при възникване на неочаквана ситуация.
Направен експеримент с един и същи автомобил, при 15 градуса температура през пролетта, показва, че при шофиране със скорост 100 км/час и рязко натискане на спирачките, когато колата е с летни гуми, за окончателното спиране на автомобила са необходими 38.4 метра. Това подчертава важността на избора на правилните гуми за определен сезон, за да се осигури безопасността на пътя
След това автомобилът е тестван със зимни гуми, при същите условия и резултатът е спирачен път от 53.5 метра т.е. 15 метра по-дълъг. Това увеличение на спирачния път показва, че използването на зимни гуми в по-топло време значително намалява способността за спиране, и увеличава риска от инциденти.
А външна температура от 15 градуса е в ниския диапазон за летния сезон. Експертите предупреждават, че колкото по-високи са градусите навън, толкова по-дълъг е спирачния път на колата със зимни гуми. Това важи особено в горещите летни месеци, когато температурите могат да достигнат до 30 градуса и по-високи, като ефективността на зимните гуми намалява драстично при такива условия.
Важно е да се отбележите, че зимните гуми много бързо се износват при горещо време, омекват и скоро стават негодни за употреба. Това не само че влияе на безопасността, но също така води до значителни разходи за нови гуми, и ремонт на автомобила. Въпреки, че зимните гуми могат да изглеждат в добро състояние в началото на лятото, с напредване на сезона те губят своята ефективност и може да станат опасни.
Карането със зимни гуми през лятото може да бъде опасно както за вас, така и за останалите участници в движението. Износването на зимните гуми е значително по-бързо при високи температури, а техният по-мек каучук, и дълбоки канали ги правят неефективни при летни условия. Безопасността на пътя зависи от правилния избор на гуми, съобразен със сезона. Летните гуми са специално проектирани да осигурят стабилност, и ефективност при високи температури, докато зимните гуми са най-подходящи за студеното време. Не правете компромиси със сигурността, и инвестирайте в подходящите гуми за всяко време на годината.
ДО КОЛКО Е ИЗГОДНО ЗАКУПУВАНЕТО НА АВТОМОБИЛ ЛИЗИНГОВО?
Pingback: Топ 4 на най-яките спортни автомобили в света